Aktualności

środa, Czerwiec 26, 2019, 21:45 | Brak komentarzy »

środa, Czerwiec 26, 2019, 21:07 | Brak komentarzy »
Pod takim hasłem w niedzielę 9 czerwca w Szkole w Kamieńskich Młynach świętowali uczniowie wraz ze swoimi rodzicami, babciami, dziadkami.
Święto Rodziny zgromadziło wielu uczestników. Młodzież szkolna i przedszkole przygotowało pod kierunkiem wychowawców i nauczycieli bardzo bogaty program artystyczny w barwnej, bajkowej scenerii.
Uroczystość otworzyła i powitała zebranych gości dyrektor szkoły, pani Barbara Pasieka. Na specjalnie w tym celu przygotowanej scenie pięknie zaprezentowały się przedszkolaki i dzieci klas młodszych w recytacjach, piosenkach i tańcach. Uczniowie klas starszych przygotowali scenkę pt. „Ślonsko familijo” i taniec „Minions Dance”. Zaprezentowali się również laureaci konkursu piosenki dziecięcej „Mały-wielki głos”.
Zgromadzona przy stolikach publiczność gromkimi brawami nagrodziła młodych artystów.
Dla wszystkich uczestników Święta Rodziny mamy naszych uczniów (również przebrane za postacie z bajek) przygotowały wspaniale zaopatrzony bufet – pyszne wypieki, kawę, herbatę oraz zimne napoje.
Po zakończeniu programu artystycznego rozpoczął się rodziny quiz bajkowy oraz konkurs sportowo-rekreacyjny. Rozstrzygnięto też konkurs na wykonaną przez uczniów pacynkę – postać ze świata baśni. Wszyscy uczestnicy konkursów zostali nagrodzeni.
W czasie trwania imprezy dzieci chętnie korzystały z atrakcji, takich jak dmuchany zamek, cukrowa wata, czy fontanna czekolady.
Dziękujemy serdecznie wszystkich zaangażowanym w organizację uroczystości.
                                                                                                             Renata Kuliś
GALERIA

środa, Czerwiec 26, 2019, 21:04 | Brak komentarzy »

W dniach 21-28 maja 2019 r. został zorganizowany wyjazd na „Zielona szkołę”  nad morze do Ustki. Zostaliśmy zakwaterowani w Ośrodku wypoczynkowym „Niezapominajka”. Ośrodek ten, był bardzo dobrze dostosowany do potrzeb uczniów. Oprócz obowiązkowych zajęć, uczniowie aktywnie spędzali czas podczas wspólnych wycieczek, spacerów nad brzegiem morza oraz zabaw na plaży. Starsi uczniowie bardzo często i chętnie zwiedzali okolicę wykorzystując kije Nordic Walking. Organizatorzy starali się, aby dzieciom niczego nie brakowało i zapewniali fachową pomoc w każdej sferze swej działalności. Zapewnili bogaty wachlarz atrakcji i rozrywek. Zwiedziliśmy jadąc ciuchcią całą Ustkę, byliśmy w Dolinie Charlotty, gdzie było wspaniałe zoo, fokarium oraz kraina bajek, chętni uczniowie zwiedzili także Bunkry Bluechera. Podczas pobytu została zorganizowana dla uczniów dyskoteka oraz ognisko ze śpiewem. W wolnym czasie uczniowie mogli korzystać z boiska do siatki plażowej, koszykówki, boiska do Beach Soccera, z sali rekreacyjnej gdzie był stół do ping-ponga, piłkarzyki, a także z sali kinowej. Wyjazd uczniów był również idealną okazją do nauki samodzielności i odpowiedzialności. Systematycznie wdrażano zasady kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych. Zielona szkoła okazała się też bardzo dobrym sposobem na integrację. Na zawsze zapamiętamy mile spędzony czas. Może za rok znowu będziemy oddychać świeżym, morskim powietrzem, słuchać szumu morskich fal i poczujemy złocisty piach pod stopami.                                                                                                                                                                                                         Jarosław Florczyk

                                                                                                             Izolda Huras
GALERIA


środa, Czerwiec 5, 2019, 22:01 | Brak komentarzy »

Ponieważ film stał się naturalnym narzędziem komunikacji dzisiejszych nastolatków, Fundacja Centropa wpadła na pomysł, aby połączyć swoje pragnienie pomagania w zdobywaniu wiedzy oraz ich talent do tworzenia filmów i chęć rywalizacji. W rezultacie powstał ciekawy projekt międzynarodowy, z którego uczniowie niewątpliwie będą dumni.

W związku z powyższym fundacja ogłasza już od kilku lat międzynarodowy konkurs filmowy, który polega na nagraniu przez uczniów jednego, dwóch lub więcej filmów opartych na poniższych propozycjach:

- Historia lokalna – historia społeczności żydowskiej w konkretnej miejscowości.

- Losy indywidualne – życiorys wybranej osoby pochodzenia żydowskiego.

- Synagoga – historia wybranej synagogi.

- Kultura i tradycja – wybrane aspekty związane z kulturą  i tradycją żydowską.

Filmy muszą być zgodne z faktami historycznymi, a ukazane w nich historie powinny być ciekawe i ujęte w kreatywną, innowacyjną formę.

Nasi uczniowie już po raz drugi wzięli udział w konkursie i ponownie odnieśli ogromne zwycięstwo.
W bieżącym roku szkolnym uczniowie przygotowali dwa filmy:
1. „Częstochowski Dom Wieczności - …, by pamięć nie umarła” - został stworzony przez uczniów: Oliwia Bazan, Wiktoria Cuglowska, Agnieszka Klyta, Wiktor Klyta, Szymon Osadnik i Paweł Gawron. Film opowiada historię cmentarza żydowskiego znajdującego się Częstochowie. Film zajął II miejsce.

2. "Święte miejsce Chasydów" - został stworzony przez uczennice: Emilię Szlachtę i Julię Szlachtę. Film opowiada historię społeczności żydoskiej mieszkającej w Lelowie i o jednam z najbardziej znanych cadyków mieszkających na ziemiach polskich Dawidzie Bidermanie.
W roku szkolny 2017/2018 do konkursu zgłosiliśmy trzy filmy:
1. "Ocaleni" - został stworzony przez uczniów: Karolina Grabowska, Mikołaj Kończak, Alicja Nojak z Niepublicznego Gimnazjum w Kamieńskich Młynach i bierze udział w konkursie w międzynarodowym konkursie Centropy. Filmo opowiada historię Żydów pochodzących z Częstochowy ocalałych z Holocaustu - Ady Ofir Frajmna i rodziców Alona Goldmana, Sary, z domu Czarnylas i Jerzego Goldmana. Film zdobył I miejsce.
2. "Irit - dziewczyna, która przetrwała" został stworzony przez uczniów: Oliwia Bazan, Kacper Bogacki, Wiktoria Cuglowska, Paweł Gawron, Agnieszka Klyta, Wiktor Klyta, Szymon Osadnik z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Kamieńskich Młynach i bierze udział w międzynarodowym konkursie Centropy. Film opowiada historię Irit Amiel - żydowskiej dziewczyny pochodzącej z Częstochowy, która przeżyła Holocaust i jest dzisiaj znana jako pisarka, poetka i tłumaczka. Film zdobył II miejsce.

3. "Ślady żydowskie w Częstochowie" został stworzony przez uczniów: Dominik Heryk, Kamil Osadnik, Zuzanna Słota, Emilia Szlachta z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Kamieńskich Młynach i bierze udział w konkursie w międzynarodowym konkursie Centropy. Filmo opowiada historię dwóch domów modlitwy Żydów z Częstochowy - Starej i Nowej Synagogi. Film dostał wyróżnienie.

                                                                                         Monika Rozpondek


Niedziela, Czerwiec 2, 2019, 21:36 | Brak komentarzy »

Pod koniec maja bieżącego roku odbyły się wybory do nowego samorządu szkolnego.
Opiekunowie zebrali ochotników z obecnej klasy 6 i 7 szkoły podstawowej. Chętnych było sporo. Lista kandydatów została wywieszona dwa tygodnie wcześniej, aby uczniowie mogli zastanowić się nad tym, kto ma ich reprezentować.
Po tym czasie odbyło się ściśle tajne głosowanie w klasach od 1 - 8 szkoły podstawowej oraz III gimnazjum, która obecnie sprawuje władzę.

Liczba głosów wyłoniła zwycięzców. Bezkonkurencyjna okazała się Wiktoria Cuglowska z klasy 6, która została przewodniczącą szkoły, jej zastępcą został Wikor Klyta z tejże klasy, a skarbnikiem Kamil Osadnik z klasy 7.
Gratulujemy i życzymy sukcesów!
                                                                                                                Lena Loch

GALERIA