Projekty i akcje historyczne

 MARSZ ŻYWYCH 2017

 

"Kto nie pamięta historii, 
                             skazany jest na jej ponowne przeżycie"

                                            George Santayana

24 kwietnia 2017 r. uczniowie klas I, II i III Niepublicznego Gimnazjum oraz klasy 6 Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Kamieńskich Młynów po raz pierwszy brali udział w Marszu Żywych. Opiekunkami Naszymi były Panie: Monika Rozpondek (nauczycielka historii i WOS, a także organizator wyjazdu), Anna Motłoch (nauczycielka języka polskiego) i Bożenna Izdebska (nauczycielka matematyki i fizyki).

Marsz Żywych jest programem edukacyjnym dla żydowskiej młodzieży z całego świata oraz młodzieży polskiej, realizowanym w Dzień Pamięci Holokaustu (Jom Haszoa). To data, która umiejscowiona jest w kalendarzu w okresie pomiędzy rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim (19.04.1943) a Dniem Niepodległości Izraela (Jom Ha’acmaut).

Dzień Pamięci Holocaustu jest obchodzony przez społeczność żydowską, jako dzień pamięci i żałoby po sześciu milionach Żydów – mężczyzn, kobiet i dzieci zamordowanych w czasie Szoa.

Marsz Żywych odbywa się niemal co roku od 1988 r., z inicjatywy byłego posła Knessetu, Abrahama Hirschorna. Szybko stał się wydarzeniem międzynarodowym łączącym młodych Żydów i Polaków.

Na miejsce obozu Auschwitz przybyliśmy o godzinie 9.30. Zaczęliśmy od zwiedzania muzeum. Muzeum obejmuje tereny dwóch największych obozów wchodzących w skład kompleksu Auschwitz. Są to: obóz macierzysty Auschwitz I w Oświęcimiu, gdzie znajduje się ekspozycja muzealna oraz obóz Auschwitz II-Birkenau w położonej opodal Brzezince. Przeszliśmy przez bramę z napisem ,,Praca czyni wolnym” – w taki sposób Niemcy oszukiwali więźniów, że poprzez sumienną pracę zdobędą wolność. Poznaliśmy historię funkcjonowania obozu, który został po likwidacji przekształcony w muzeum. Dowiedzieliśmy się dlaczego Niemcy postanowili go założyć, jak traktowali uwiezionych w nim ludzi, a także kim Ci ludzie byli. Zobaczyliśmy wystawy prezentowane w obiektach poobozowych, w których mieszkali więźniowie, byli przetrzymywani oraz piece krematoryjne.

W czasie pomiędzy zwiedzaniem a marszem poznaliśmy wielu żydowskich i polskich rówieśników – mieliśmy okazje sprawdzić stopień znajomości języka angielskiego. Wymienialiśmy się poglądami i wiedzą. Robiliśmy wspólne zdjęcia na tle flag polskiej i izraelskiej.

Następnie miał miejsce długo wyczekiwany moment kulminacyjny naszej wyprawy – Marsz Żywych. Marsz polegał na przejściu trzech kilometrów z Auschwitz do Birkenau, podczas którego w ciszy upamiętnialiśmy ofiary Holocaustu. Jest to symboliczne zwycięstwo nadziei wobec doświadczenia setek tysięcy Żydów, zmuszonych przez nazistów do przebycia całej Europy w przerażających Marszach Śmierci. Marsze te zaczęły się w lecie 1944 r. i trwały aż do ostatnich dni III Rzeszy. W Birkenau przemawiali ludzie, którzy przeżyli zagład oraz odbyła się główna uroczystość zakończona modlitwą za zmarłych – kadisz.

Po kilku godzinach wyruszyliśmy w drogę powrotną do Kamieńskich Młynów.Marsz Żywych jest ważnym wydarzeniem, które porusza, uczy pokory i zmusza do refleksji. Jest to piękny gest ze strony uczestników dla ofiar Holokaustu i hołd oddany więźniom. Przekonaliśmy się, że każdy z nas, niezależnie od wyznawanej religii, jest taki sam. Wyjazd uważamy, za udany i z pewnością chcielibyśmy mieć możliwość brać w nim udział co roku.

Monika Rozpondek

GALERIA
________________________________________________________________________________________________________

PACZKA DLA BOHATERA

 

Społeczność szkolna Niepublicznych Placówek Oświatowych w Kamieńskich Młynach przed Świętami Wielkanocnymi 2017 r. po raz pierwszy brała udział w akcji charytatywnej pod nazwą „II Wielkanocna Paczka dla Bohatera”. Podjęte działanie polegało na zbiórce żywności i artykułów chemicznych i skierowane było do wszystkich ludzi walczących o wolną Polskę – żołnierzy Września 39, wszystkich frontów walczących na Zachodzie, jak i na Wschodzie, organizacji bojowych min. AK, NSZ, WIN, podziemia niepodległościowego po zakończeniu wojny oraz osób represjonowanych przez ustrój komunistyczny. Wszyscy bardzo chętnie włączyli się w zbiórkę  i już wyrazili ochotę w ponownym udziale w akcji.

Monika Rozpondek

GALERIA